Zalety nawierzchni z kostki granitowej
Granit to bardzo uniwersalny rodzaj kamienia, który wykorzystuje się zarówno w aranżacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Świetnie sprawdza się jako materiał na blaty, parapety i posadzki. Ponadto wykonuje się z niego elementy małej architektury ogrodowej. Dużym zainteresowaniem cieszy się też kostka granitowa, która służy do budowy podjazdów, alejek i chodników. Co wpływa na jej popularność i dlaczego tak wielu inwestorów wybiera ją do wyłożenia nawierzchni w ogrodzie? Oto jej największe zalety.
Odporność na działanie czynników zewnętrznych
Największą zaletą kostki granitowej jest jej trwałość. Nawierzchnie wykonane z tego kamienia są niemalże niezniszczalne. Na ich stan w żadnym stopniu nie wpływają zmienne warunki atmosferyczne. Kostka granitowa nie odkształca się pod wpływem wahań temperatury ani nie blaknie od słońca. Nie wchłania również wody, dlatego nie destabilizuje się w wyniku intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Nie straszne jej także mrozy, przez co nawierzchnie z granitu nie pękają przy ujemnych temperaturach.
Duża wytrzymałość na obciążenia
Atutem kostki granitowej jest wytrzymałość na największe obciążenia. Nawierzchnie nie odkształcają się nawet w wyniku intensywnej eksploatacji przez samochody osobowe i dostawcze. Kostka jest twarda i ciężka, dzięki czemu nie rozjeżdża się pod wpływem ciężkości pojazdów. Na chodnikach i podjazdach z granitu nie powstają też koleiny ani dziury.
Estetyka i łatwość konserwacji
Poza walorami użytkowymi kostkę granitową wyróżnia też estetyczny wygląd. Kamień dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu z łatwością można go dopasować do swoich preferencji oraz ogólnej estetyki aranżacji posesji. Nie wymaga też szczególnej konserwacji. Wszelkie zabrudzenia łatwo usunąć przy użyciu myjki ciśnieniowej.